תקן EMV


תקן EMV הינו תקן מאבטח עסקאות בכרטיסי אשראי שעובד כבר מספר שנים בחו"ל ולאחרונה נכנס לישראל בהדרגה, על פי הוראות בנק ישראל.
מה זה EMV?

במקור, סליקת כרטיסי אשראי נעשתה על ידי פעולת גיהוץ כרטיס האשראי וקריאת הפס המגנטי תוך כדי פעולה זו. שיטה זו איפשרה עד כה זיופים והונאות אשראי רבות בשל הקלות היחסית של העתקת הפס המגנטי ושכפול הכרטיס.
תקן EMV, שפותח בידי שלוש חברות האשראי הגדולות באירופה Europay, MasterCard, and Visa, נועד לאבטח רכישות בכרטיסי אשראי ולמנוע ככל הניתן הונאות וזיופים על ידי זיהוי כמעט וודאי של בעל הכרטיס.

התקן גם מתייחס לתשלום מרחוק בטלפון או באינטרנט. למאסטרקארד יש מנגנון לאימות השבב למסחר אלקטרוני.
EMV הינו למעשה שבב חכם הנמצא בכרטיס במקומו של הפס המגנטי ועליו מידע המיוחס אך ורק לכרטיס שעליו הוא מותקן. הסליקה מתבצעת על ידי קריאת השבב והזנת קוד סודי בלבד - אותו הקוד הסודי הניתן עם הנפקת הכרטיס וזה המשמש גם למשיכת מזומנים בכספומטים.
החל מ-10.2015 החלו הבנקים להנפיק כרטיסי אשראי עם שבב אלקטרוני עליהם שנועד להחליף את הפס המגנטי. בעת עסקה בבית העסק, יוכנס כרטיס האשראי לתוך מסופון חדש, ייעודי, ובצירוף קוד סודי (PIN) של הלקוח תתבצע הרכישה. לא יהיה נדרש יותר לחתום.
כאמור, שימוש ב EMV נועד לאבטח את הרכישות בכרטיס האשראי ולמנוע זיופים. בנוסף, שימוש בכרטיס אשראי עם שבב אלקטרוני עליו, מאפשר לישראלים לרכוש בבתי עסק בחו"ל על פי תקן EMV שקיים בחו"ל כבר זמן מה.
רשמיות

בנק ישראל הוציא הוראה מחייבת עדכנית ללוחות הזמנים המחייבים למעבר ל-EMV בישראל.

החל מ 1.8.2017, כל מסוף חדש שיפתח בשב”א, ייפתח במערכת אשראית EMV החדשה של שב”א. כלומר, בכל פתיחת מסוף חדש בשב”א, יידרש חיבור של מסוף תשלום מאובטח, בין אם בחיבור ישיר לקופה (פינפד), או ע”י מסוף נייח/נייד עצמאי.

כל בית עסק חדש ו/או בית עסק קיים הפותח סניף חדש יידרש לפתוח ולהקים מסוף EMV בעל הסמכה מאושרת קיימת. לחילופין, יוכל לעבוד עם מסוף EMV העומד בדרישות מפרטי החומרה ששב”א הגדירה, כל עוד התקבלה הצהרת יצרן אשראית, שהמסוף יקבל הסמכה מלאה בתוך הזמן המוגדר בהוראת בנק ישראל.

החל מה-1.1.19 יכנס לתוקף מנגנון הסתת האחריות שמעביר את האחריות על בית העסק במידה והעסקה לא בוצעה ב-EMV.
לפרטים נוספים על תקן EMV ו/או מעבר למערכת החדשה התומכת בתקן, נא ליצור קשר. נציגינו ישמחו לתת שרות בטלפון 03-5044100